Najpopularniejsze płyty główne na koniec 2022 roku

Płyta główna to jeden z podstawowych elementów każdego komputera. Gdyby jej nie było, montaż czy uruchomienie komputera nie byłyby możliwe. Na płycie głównej zainstalowane są bowiem wszystkie podzespoły, takie jak pamięć RAM, procesor czy karta graficzna. Jest to układ scalony składający się z mostków, które odpowiadają za obsługę pamięci operacyjnej, procesor oraz dyski, karty sieciowe czy sloty USB. Konstrukcja płyty głównej determinuje jej możliwości rozbudowy, a więc wpływa na to, jakie elementy będzie można w przyszłości zamontować na komputerze, dlatego jej wybór jest bardzo ważny. Osoby korzystające z komputerów w ramach użytku domowego lub biurowego mogą zdecydować się na mniej skomplikowaną kartę główną, ale jeśli ktoś planuje rozbudowę podzespołów w przyszłości, już w chwili zakupu musi zdecydować się na bardziej zaawansowaną płytę główną. Warto pamiętać o tym, że wymiana płyty głównej najczęściej wymaga reinstalacji całego systemu operacyjnego.

Jakie płyty główne uznaje się za najlepsze w 2022 roku?

ASUS ROG CROSSHAIR X670E EXTREME to model, którego wysoka cena jest adekwatna do zaawansowanych możliwości. Płyta kosztująca ponad pięć tysięcy złotych obsługuje procesory AMD Ryzen, jest wyposażona w kontrolery RAID i kompatybilna z Windowsem 11. Maksymalna wielkość pamięci to 128 gigabajtów, karta dźwiękowa jest wbudowana, a płyta obsługuje zintegrowane układy graficzne. Jest to dobry wybór dla wymagających użytkowników komputerów. Nieco tańszym modelem jest MSI MEG Z490 GODLIKE, która ma jednak bardziej ograniczone możliwości. Współpracuje tylko z procesorami Intel Core 10 generacji Comet Lake. Jego zaletą jest czytelny bios i możliwość intuicyjnego podkręcenia. ASUS ROG STRIX Z590-E GAMING WIFI to model, którego cena nie przekracza dwóch tysięcy złotych, i który współpracuje z wieloma procesorami Intela. Model ten umożliwia podpięcie najszybszych dostępnych dysków SSD i wykorzystanie pełnej mocy kart graficznych, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku osób grających w gry komputerowe. Najtańsze, aczkolwiek wciąż niezłe płyty główne, można kupić już za kilkaset złotych. Przykładem może być dopracowana płyta Gigabyte Z590 GAMING X, która pozwala kontrolować przepustowość łącza internetowego i pozwala na gry online bez opóźnień czy zamulania. 

Jaką płytę główną wybrać?

Płyty główne dzielą się na ATX, Extended ATX, Micro-ATX oraz Mini-ITX. Pierwszy z nich jest najsłynniejszy, a drugi cechuje się największą możliwą ilością dostępnych portów. Micro-ATX wyróżnia się najmniejszym rozmiarem pośród płyt głównych ATX, dlatego może być montowana w obudowach Big, Middle oraz Mini Tower, zaś Mini-ITX jest najmniejszą płytą główną w ogóle. Przed zakupem warto wybrać najpierw procesor, a dopiero później dostosować do swoich potrzeb kompatybilną płytę główną. Osoby grające w gry powinny szukać płyt ze specjalnymi slotami na klawiaturę i myszkę, ale do użytku domowego nie jest konieczne kupowanie najbardziej zaawansowanych modeli.

Zobacz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj