Co zrobić, jeśli laptop odmawia posłuszeństwa?

Laptop to mobilny sprzęt, z którego korzystamy w domu i przestrzeni zawodowej. Może nam służyć do pracy najróżniejszych programach, rozrywki, kontaktowania się z ludźmi, oglądania filmów i wielu innych zadań związanych zarówno z obowiązkami służbowymi, jak i czasem wolnym. W związku z tym, że urządzenia tego rodzaju są nieustannie eksploatowane, gwarancja bazawaryjności jest nieosiągalna nawet w przypadku najbardziej zaawansowanych komputerów. Z biegiem czasu wiele osób zauważa, że wydajność ich laptopów zauważalnie spada, a system potrzebuje więcej czasu nie tylko na wystartowanie, ale i na uruchomienie aplikacji. W międzyczasie na ekranie pojawiają się komunikaty o wystąpieniu różnych błędów, a cały proces korzystania ze sprzętu staje się coraz wolniejszy i coraz bardziej uciążliwy. Za tego rodzaju zmiany może odpowiadać zarówno oprogramowanie, jak i sam sprzęt. Jak można sobie radzić w podobnych sytuacjach?

Dlaczego laptop działa wolniej?

Jedną z najczęstszych przyczyn powolnego działania laptopa jest przegrzewanie się urządzenia, wskutek czego zabezpieczenia procesora obniżają częstotliwość, aby nie dopuścić do poważniejszych usterek. Przegrzewanie może mieć swoje źródło w dużej ilości kurzu, która osiadła w systemie wentylacyjnym lub chłodzącym albo też być skutkiem awarii tego systemu. Kolejną przyczyną może być zbyt duża fragmentacja danych na dysku HDD oraz fizyczne uszkodzenie dysku. Czasami przyczyną zamulenia laptopa jest fakt, że wraz z włączniem komputera automatycznie uruchamia się zbyt dużo aplikacji na raz czy też automatyczne pobieranie oraz instalowanie aktualizacji w tle. Do najbardziej niebezpiecznych przyczyn spowolnienia działania laptopów należą wirusy oraz złośliwe oprogramowanie.

Jak odmulić laptopa?

Pierwszym krokiem mającym to na celu będzie skanowanie laptopa. Nie ma komputera odpornego na złożliwe oprogramowanie, dlatego warto regularnie skanować komputer za pomocą przeznaczonych do tego aplikacji, takich jak darmowe oprogramowanie antywirusowe. Jeśli takie działanie nie pomogło, to na własną rękę można sprawdzić, czy sytuacji nie polepszy czyszczenie systemu wentylacyjnego. Jest to często przyczyna spadku wydajności, zwłaszcza jeśli komputer przez długi czas nie był czyszczony. Można to zrobić za pomocą odkurzacza lub też wykorzystać sprężone powietrze w sprayu, aby skutecznie oczyścić z kurzu system wentylacyjny. Jeśli zaś na co dzień korzystamy z laptopa w wyjątkową zakurzonym miejscu, to warto zdecydować się na oddanie laptopa do serwisu, gdzie zostanie bardzo dokładnie oczyszczony. 

Dodatkowe sposoby na zwiększenie wydajności laptopa

Jeśli mówiąc o wydajności laptopa, mamy na myśli przede wszystkim Windowsa, to istnieją również sposoby na zwiększenie jego wydajności. Warto zrewidować listę posiadanych aplikacji i usunąć wszystkie te, które nie są już wykorzystywane. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy w autostarcie nie znajduje się zbyt wiele programów oraz sprawdzenie czy dysk HDD nie ma uszkodzonych sektorów. 

Zobacz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj