Podkręcanie procesora – czy ma sens?

Wybór odpowiedniego procesora do komputera jest często jednym z większych dylematów osób, które nie korzystają z komputerów tylko do użytku domowego lub biurowego i mają o wiele większe wymagania. Wydajny procesor to gwarancja sprawniejszego działania komputera, ale jego zakup wiąże się też z dużo wyższą ceną. Na szczęście istnieje coś takiego jak overclocking, czyli mówiąc po polsku podkręcanie procesora. Procesory z odblokowanym mnożnikiem pozwalają na zwiększenie mocy procesora, a dzięki temu można kupić tańszy element i dostosować go do własnych potrzeb.

Czym skutkuje podkręcenie procesora?

Overclocking zwiększa wydajność procesora, a tym samym sprawia, że lepszą są wyniki w testach, a programy użytkowe i niektóre gry działają sprawniej i wydajniej. Większa wydajność oznacza większy pobór mocy, co nie jest zbyt odczuwalne, ale stąd też wzięła się pogłoska, że kobinowanie przy procesorze może doprowadzić do jego spalenia. Na szczęście takiego ryzyka nie ma, a płyty główne pozwalają na podniesienie napięcia procesora w taki sposób, aby układy elektroniczne działały stabilnie na bardzo wysokich częstotliwościach. W niektórych sytuacjach koniecze jest wymienienia układu chłodzącego na wydajniejszy i zamontowanie dodatkowego wentylatora, ale inwestycja ta przełoży się na znacznie szybsze i komfortowe korzystanie z komputera. 

Jak podkręcić procesor Intel?

Jeśli chodzi o podkręcanie procesorów firmy Intel, to oficjalnie jest to możliwe tylko w przypadku modeli z odblokowanym mnożnikiem. Procesory tego rodzaju rozpoznamy po literze „K” w nazwie na przykład Core-i9 – 10900KF. Kolejnym warunkiem jest korzystanie z płyty głównej z chipsetem należącym do serii Z. Zanim zaczniesz proces podkręcania procesora, warto najpierw sprawdzić standardową wydajność układu na przykład w grze. Dzięki temu w przyszłości o wiele łatwiej będzie kontrolować przyrost wydajności. Samo podkręcanie procesora najlepiej przeprowadzić w aplikacji Intel Extreme Tuning Utility, w której znajdują się wszystkie najważniejsze informacje na temat procesora. Program jest tak skonstruowany, aby jego obsługa była intuicyjna, a w związk z tym powinny sobie z nim poradzić nawet osoby niemające doświadczenia.  W zakłace „Advanced Tuning” znajdują się najważniejsze opcje, takie jak Ratio Multipler, dzięki której można zmienić mnożnik taktowania. Warto na początku zwiększyć go razy dwa i sprawdzić, czy wartość jest stabilna, a potem stopniowo zwiększać wartość bardziej. Jeśli proces ten będzie wykonywany przez kogoś z doświadczeniem, to warto zwiększyć mnożnik procesora, ale jednocześnie obniżyć go o wartość dla aplikacji wykorzystujących instrukcje AVX. 

Dodatkowe czynności podczas podkręcania procesora

Warto pamiętać o tym, że samo podkręcenie nie wystarczy, ponieważ procesor nie będzie działał stabilnie. Dlatego też konieczne jest zwiększenie napięcia zasilającego. Nie powinno się jednak przesadzać, aby procesor się nie przegrzewał.

Zobacz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj