Wyjazdy zagraniczne to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Możemy wówczas przeżyć fantastyczną przygodę czy po prostu odpocząć po wyczerpującej pracy. Warto w kontekście wakacji zadbać o ich bezpieczeństwo i wykupić ubezpieczenie turystyczne, dzięki któremu nie będziemy musieli martwić się o ewentualne straty finansowe w trakcie podróży i pobytu.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne?
Inaczej mówiąc, jest to rodzaj polisy majątkowej, która chroni podróżnych przed różnymi ryzykami związanymi z wyjazdem zagranicznym. Ubezpieczenie turystyczne pozwala uzyskać odszkodowanie w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej sytuacji, takiej jak odwołanie wycieczki, utrata bagażu, czy konieczność skorzystania z leczenia lub transportu medycznego do kraju. W przypadku bagażu ochrona dotyczy takich zdarzeń jak jego zniszczenie, kradzież lub np. zgubienie na lotnisku z winy przewoźnika. Ochroną może być również objęty sprzęt sportowy, który w trakcie wakacji jest narażony na zniszczenie, czyli np. narty i tym podobne. W kontekście chorób i urazów rolą polisy turystycznej jest m.in. zwrot kosztów w przypadku porad lekarskich (w tym także kosztów rozmów telefonicznych), leczenia, akcji ratunkowej oraz niezbędnych leków. Warto o tym pamiętać nawet w przypadku podróży po krajach Unii Europejskiej, gdyż karta EKUZ w wielu wypadkach nie będzie wystarczająca, aby uzyskać darmową pomoc medyczną.
Jakie ubezpieczenia turystyczne wyróżniamy?
Wyróżnia się kilka rodzajów polis turystycznych, m.in.: podstawowe, pełne, indywidualne czy grupowe. Ubezpieczenie podstawowe obejmuje ryzyko utraty bagażu i koszty leczenia, podczas gdy pełne ubezpieczenie zapewnia również ochronę w przypadku odwołania lub przerwania wycieczki, a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie indywidualne zapewnia pokrycie kosztów leczenia oraz medyczny assistance w przypadku problemów zdrowotnych lub wypadku. Z kolei ubezpieczenie grupowe jest tańsze od indywidualnego w przeliczeniu na dzień pobytu za granicą, ale trzeba pamiętać o ograniczeniu liczby osób objętych ubezpieczeniem. Wspomniane OC to zabezpieczenie podróżnego przed kosztami, jakie może ponieść w wyniku wyrządzenia szkód osobom trzecim. Warto je rozważyć – tego typu zdarzenia często mają miejsce podczas wyjazdów na narty, gdzie np. możemy wjechać w inną osobę. OC może być pomocne także w sytuacji, gdyby doszło do zniszczenia miejsca noclegowego.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?
Przed ostateczną decyzją i podpisaniem umowy, powinniśmy dokładnie przeczytać i porównać różne oferty ubezpieczeniowe. Należy zwrócić uw2agę na to, jakie ryzyka są objęte ubezpieczeniem, jakie są sumy ubezpieczenia oraz jakie są ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Cena za ubezpieczenie turystyczne zależy m.in. od liczby osób, które obejmuje, długość i kraj pobytu, ale także od sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej wartości odszkodowania, jaką może wypłacić towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeśli zależy nam na czasie, to możemy zwrócić się o pomoc multiagencji Eurofinance, która ma dostęp do kilkunastu propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób otrzymamy najkorzystniejszą ofertę z możliwych bez dodatkowych kosztów.