Kontrola budowlana – dlaczego to konieczne?

Decydując się na budowę domu, ale też przy podejmowaniu pewnej inwestycji należy pamiętać o tym, że kontrola budowlana jest podstawą. Może się odbyć z powodu donosu, ale nawet czasem jest wymagana ze względu na przepisy. Taka wizytacja dokładnie sprawdza czy wszystko odbywa się w sposób zgodny z planem i zachowywane są wszelkie normy i przepisy. Postanowiliśmy zadać sobie pytanie, dlaczego jest to w ogóle konieczne? Aby poznać na nie odpowiedź, zachęcamy do tego, żeby przeczytać nasz artykuł.

Po co przeprowadza się kontrolę budowlaną?

Gdybyśmy mieli w paru słowach streścić to, dlaczego przeprowadza się kontrolę budowlaną, to na samym wstępie należy podkreślić, że jest to strażnik przepisów prawa budowlanego, które wykonuje wojewódzki oraz powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. To właśnie on jest odpowiedzialny za to, jak przeprowadzane są budowy w danym województwie. 

Głównym celem przeprowadzania kontroli budowlanej jest to, aby sprawdzić, czy rzeczywiście wszystko przebiega zgodnie z planem. Może się okazać, że nawet przy prostych pracach w celu budowy domu, mogą nagle pojawić się kontrolerzy, by sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Powodem mogą być niedogodności w procesie budowy, ale te akurat najczęściej opierają się o donos, a drugim powodem jest to, aby dopilnować, czy budowla jest zgodna z przepisami, warunkami zabudowy oraz projektem. 

Inspektor może mieć obiekcje na dobrą sprawę do wszystkiego. Warto zatem zapewniać pracownikom maksymalne bezpieczeństwo, gdy w razie kontroli będzie to sprawdzane, to nie będzie żadnych problemów, ponieważ dochowaliśmy wszelkich norm. Istotnym pytaniem, które należy zadać jest to, czy taka kontrola jest obowiązkowa. Jeżeli jest to donos, to absolutnie nie ma takiej konieczności, ponieważ może pojawić się znienacka, jednak jeżeli jest to ogromna inwestycja, to jak najbardziej taka kontrola jest obowiązkowa. Inwestor jest wtedy poinformowany o tym, kiedy taka kontrola rzeczywiście nastąpi.

Kiedy przeprowadza się kontrolę budowlaną?

Sama kontrola budowlana jest przeprowadzana w trakcie oraz po zakończeniu prac. Na samym końcu ma ona na celu zapewnić bezpieczeństwo osobom, które będą przebywać w danym miejscu. W niektórych przypadkach nie da się tego uniknąć, ponieważ wynika to z przepisów. Kontrole budowlane mogą być przeprowadzane nawet w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Należy jednak zaznaczyć, że dzieje się to tylko wtedy, kiedy złożymy wniosek o użytkowanie mieszkania. Gdybyście uznali, że jest to niekonieczne, to wtedy należy zgłosić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i jeżeli nie będzie sprzeciwu do 21 dni, to możemy go użytkować.

Wszelkie kontrole budowlane są regulowane prawnie. Głównym aktem jest ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414 oraz z 2020 r. poz. 1333. To dla nas pewna baza, z której należy korzystać podczas budowy. Dobrze znać przepisy wcześniej, żeby się nie rozczarować tym, że mamy niespodziewaną kontrolę.

Zobacz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj