Wszechświat to temat, który budzi wielkie zainteresowanie wśród ludzi niezależnie od wieku, pasji, zawodu. Chociaż dzięki badaniom mamy już wiele przydatnych informacji o kosmosie, wciąż pozostaje jeszcze coś do odkrycia. Zastanawiasz się, jak duży jest wszechświat? A może interesuje Cię coś innego? Czytaj dalej, a poznasz kilka ciekawostek na temat kosmosu.
Jak duży jest wszechświat?
Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na pytanie, jak duży jest wszechświat. Dlaczego? Ponieważ według naukowców od czasu Wielkiego Wybuchu jego granice cały czas się poszerzają. Chociaż dla przeciętnego człowieka może być to trudne do zrozumienia, tak właśnie jest. W widzialnym z ziemi wszechświecie znajduje się ok. 100 lub nawet 200 miliardów galaktyk. Układ Słoneczny jest tak duży, że światło z powierzchni Słońca potrzebuje aż czterech godzin, aby móc dotrzeć do Neptuna. Jak duży jest wszechświat? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale wciąż trwają badania, dzięki którym możemy dowiedzieć się nieco więcej o wszechświecie. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek o kosmosie, które warto znać.
Inne ciekawostki o wszechświecie
Oto kilka ciekawostek o wszechświecie:
1. W przestrzeni kosmicznej panuje cisza – dla osób, które są fanami filmów science fiction, może okazać się to niemałym zaskoczeniem. We kosmosie nie ma powietrza, a więc fale dźwiękowe nie mogą się przenosić.
2. Szacuje się, że masa czarnej dziury, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej, jest 4 miliony razy większa od Słońca.
3. Wszechświat ma swój zapach, za którego emitowanie odpowiada ozon. Zapach ten jest porównywany przez astronautów do grilla albo rozgrzanego metalu. Podobną woń można poczuć na przykład podczas wyścigów motocyklowych.
4. Wenus to jedyna planeta w Układzie Słonecznym, która obraca się wstecznie do kierunku Słońca. Warto też wiedzieć, że jeden dzień na tej planecie trwa dłużej niż jeden rok.
5. Mars to planeta, na której znajduje się góra o nazwie Olimp. Jest ona największą górą w Układzie Słonecznym.
6. Deszcze diamentów? Tak, to możliwe. Takie zjawisko występuje na Jowiszu. Nie jest to jedyna planeta, w której przypadku można mówić o ciekawych opadach. Na przykład na Wenus występują opady z kwasu siarkowego, co też jest bardzo ciekawe.
7. We wszechświecie obecne są gwiazdy zwane pulsarami i mogą one wirować z prędkością ponad 40 000 obrotów na minutę.
8. Według szacunków obserwowalny wszechświat ma 13,8 miliarda lat. Granica błędu to 21 milionów lat.
9. We wszechświecie jest około 200 trylionów galaktyk, a każda z nich ma inny skład oraz rozmiary.
10. Najmniejszą galaktyką, którą udało się odkryć do tej pory jest Segue 2, znajduje się ona w sąsiedztwie Drogi mlecznej.
Z pewnością wszechświat kryje jeszcze przed nami wiele ciekawostek. Jeśli chcesz być na bieżąco z doniesieniami, pamiętaj, że warto obserwować blogi tematyczne, które są źródłem pewnych, sprawdzonych informacji o wszechświecie. Postaw na dobre źródła, a na pewno nie pożałujesz.