Wielu Polaków ma tendencje do deprecjonowania własnego kraju, zakładając, że jesteśmy znani tylko dzięki Lechowi Wałęsie, Karolowi Wojtyle i Krakowowi chętnie odwiedzanemu przez turystów z całego świata. Gospodarka polska rozpędza się jednak z roku na rok, a niektóre z polskich produktów robią furorę w innych krajach. O jakich towarach jest tutaj mowa?
Wafelki Prince Polo
Firma produkująca słynne wafelki została założona w 1920 roku, ale same batoniki pojawiły się po raz pierwszy w 1955 roku. Pokryty czekoladą i składający się z czterech warstw wafel już w latach pięćdziesiątych był sprzedawany w wielu krajach europejskich, takich jak Słowacja, Węgry, Malta, Łotwa czy Ukraina. W żadnym z tych państw nie jest jednak aż tak popularny, jak na Islandii, gdzie przez wiele lat był jednym z nielicznych wafli czekoladowych dostępnych w sprzedaży. W 1999 roku Polskę odwiedził prezydent Islandii, który przyznał, że całe pokolenia Islandczyków wyrosło na polskim Prince Polo.
Żubrówka
Żubrówka jest w Polsce produkowana od XVII wieku, a już w kolejnym stuleciu była jednym z ulubionych trunków polskiej szlachty. Położenie Puszczy Białowieskiej przy ważnym szlaku handlowym sprawiło, że szybko zaczęła zdobywać popularność również poza granicami naszego kraju, jednak dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym rozpoczeto produkcję masową. Poza naszym krajem cieszy się popularnością w Niemczech, Rosji, Stanach Zjednoczonych czy na Białorusi, a według raportów dotyczących branży spirytusowej polska wódka plasuje się zwykle w pierwszej piątce najchętniej kupowanych.
Mokate, czyli młoda i znana firma
Mokate to polskie przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1990 roku i w szybkim czasie z rodzinnego biznesu zmieniło się w prężnie działającę firmę o zasięgach międzynarodowych. Na początku firma produkowała śmietankę do kawy, a następnie wprowadziła również proszek cappuccino. Produkty firmy są obecnie eksportowane do ponad siedemdziesięciu krajów, w tym na przykład do Kolumbii, Tajlandii czy RPA.
Soki firmy Tymbark
Przedsięiorstwo Tymbark powstało trzy lata przed wybuchem drugiej wojny światowej w miejscowości o tej samej nazwie. Producent soków, nektarów i musów jest obecnie jednym z najprężniej działającym producentem w tej dziedzinie w naszym kraju, ale jego produkty są doceniane również poza granicami naszego kraju. Soki Tymbark są sprzedawane w ponad trzydziestu krajach, a w Rumunii stanowią najpopularniejsze napoje bezalkoholowe. W kraju tym polskie napoje tak bardzo się przyjęły, że uruchomiono tam ich rozlewnię.
Polskie pierogi
Trudno oszacować, kiedy dokładnie pierogi pojawiły się w Polsce, ale najwcześniejsze wzmianki na ich temat dowodzą, że były popularne już w średniowieczu. Na początku były daniem, które pojawiało się na polskich stołach tylko na specjalne okazje. Już w XVIII wieku były jedną z ulubionych potraw polskich i do dzisiaj cieszą się wielką popularnością nie tylko wśród Polaków, ale również turystów odwiedzających nasz kraj.