Polscy skoczkowie w topowej formie

Od treningu i kwalifikacji 28 grudnia 2022 roku rozpoczął się 71. Turniej Czterech Skoczni – rozgrywany w ramach Pucharu Świata na skoczniach w Niemczech i Austrii. Edycja sezonu 2022/2023 trwa do 6 stycznia 2023 roku i wyłoni zwycięzcę złotego orła oraz nagrody pieniężnej.

Świąteczno-noworoczne sprawdzanie formy

Terminarz turnieju przypada na okres po świętach Bożego Narodzenia i nowy rok, kiedy to skoczkowie narciarski nie próżnują, a starają się pokazać, w jak dobrej dyspozycji są, by nie tylko zbierać punkty w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale także, by wyciągnąć rękę po inną nagrodę. 

Turniej Czterech Skoczni rozgrywa się na czterech obiektach: w Obserstdorfie i w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech oraz w Innsbrucku i w Bischofshofen w Austrii. Poza kwalifikacjami, których przebieg jest identyczny do kwalifikacji w przypadku zwykłych konkursów skoków, imprezę tę charakteryzuje mierzenie się zawodników w pierwszej serii w systemie KO. Zawodnicy walczą w parach ustalonych na podstawie kwalifikacji – pierwszy ich zawodnik skacze w parze z pięćdziesiątym, drugi z czterdziestym dziewiątym i tak dalej. Do drugiej serii przechodzą zwycięzcy z par i pięciu tak zwanych „lucky loserów”, czyli szczęśliwych przegranych, których wynik punktowy umiejscawia w pierwszej trzydziestce zawodów.

Szanse polskich skoczków

Tegoroczna edycja przyciąga widzów nie tylko pod niemieckie i austriackie skocznie – także przed telewizorami w Polsce zasiądzie wielu kibiców, gdyż jest za kogo trzymać kciuki. W biało-czerwonych barwach występuje sześciu rodzimych zawodników: debiutujący Jan Habdas, najstarszy w kadrze Stefan Hula, Paweł Wąsek, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Najwięcej emocji dostarczyć może ostatni z nich – od początku sezonu Kubacki pokazuje niesamowicie dobrą formę, spokój, jak i nie daje się presji, dzięki czemu tuż przed TSC jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Polacy w historii TCS

Dotychczas trzech Polaków sięgnęło po zwycięstwo tego turnieju. Adam Małysz zrobił to w 2001 roku, Kamil Stoch trzykrotnie: w 2017 r., w 2018 r. i w 2021 r. Dawid Kubacki złotego orła odebrał za turniej w 2020 roku. Polacy stawali także na drugim miejscu – w 2017 r. Piotr Żyła – i na trzecim miejscu – Małysz w 2003 r. i Kubacki w 2021 r.

Najbardziej utytułowanym skoczkiem Turnieju Czterech Skoczni jest Fin, Janne Ahonnen, który wygrał tę imprezę pięciokrotnie: w 1999 r., w 2003 r., w 2005 r., w 2006 r. i w 2008 r. W całej historii imprezy trzech skoczków wygrało wszystkie cztery konkursy rozgrywane w ramach imprezy – Sven Hannawald zrobił to jako pierwszy w 2002 r. (a TSC odbywa się cyklicznie od 1953 r.), później powtórzyli to Kamil Stoch w 2018 r. i Ryoyu Kobayashi w 2019 r. W 71. edycji turnieju emocji z pewnością nie zabraknie, gdyż wielu skoczków pokazuje swoją dobrą dyspozycję i przygotowanie do zawodów. Polscy widzowie mogą oglądać zmagania skoczków narciarskich, w tym reprezentantów naszego kraju, przez cały turniej na kanale TVN.

Zobacz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj