Jak ważne jest filtrowanie wody w basenie?

Baseny w Polsce to wciąż nowość. Jednak coraz większa liczba osób decyduje się na ich budowę, postawienie w ogrodzie czy nawet wymurowanie wewnątrz posiadanej nieruchomości. Wcześniej uznawany za luksus, własny basen staje się teraz coraz bardziej powszechnym elementem domowego krajobrazu. Jednak poza możliwościami jakie daje, wielu z nas zadaje sobie pytania o pielęgnację wody basenowej, zbiornika i filtry. Jakie zatem wybrać by były skuteczne i wydajne?

Czym są filtry basenowe i jakie można znaleźc na polskim rynku?

Filtr do basenu to nic innego jak system, który umożliwia zebranie wszelkich zanieczyszczeń z wody basenowej. Przy wsparciu profesjonalnych środków można osiągnąć spektakularne efekty już w niedługim czasie. Rynek basenowy wciąż się rozwija i co rusz proponuje nowości z zakresu pielęgnacyjnego. Jednak na piedestale pozostają nadal dwa najbardziej popularne:

Syntetyczne – wkład zazwyczaj jest zbudowany z włókien sztucznych. Tego typu filtry występują również w domieszkach z naturalnych włókien. Są półprzepuszczalne, ale też wytrzymałe. Większość z nich jest bezpieczna dla środowiska.

Z wkładem bio – wkłady są w pełni pochodzenia naturalnego, w 100% biodegradowalne lub można je z łatwością recyklingować w odpowiednich do tego pojemnikach. Takie wkłady posiadają zazwyczaj włókna wełniane lub są zrobione z surowców roślinnych. 

Każdy z nich wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli na długie utrzymanie wody basenowej w dobrej kondycji.

Jak zapewnić sobie sprawne filtrowanie wody w basenie?

Czysty filtr zapewnia przede wszystkim swobodny przepływ wody. Dzięki swojej konstrukcji pozwala na wyłapanie nawet bardzo drobnych zanieczyszczeń, które będą wpływały na zdatność użytkową wody napuszczonej do basenu. Niezależnie od systemu, który został wybrany, zdecydowanie zaleca się stosowanie środków dedykowanych pod konkretny oraz sprawdzenie instrukcji, którą z całą pewnością dostarczył producent.

Niezależnie od posiadanego typu filtra, wkład należy czyścić jak najczęściej. Pozwoli to na znaczne przedłużenie jego żywotności. Wystarczy wyjąć go odpowiednim ruchem (może być wkładany, wkręcany lub zapinany na zatrzask) dla posiadanego systemu i opłukać go zimną wodą z większych zabrudzeń i kurzu, który nazbierał się przez ten czas na wkładzie. Nie zaleca się “prania” filtra w detergentach gospodarczych, o ile nie nie chce się uzyskać efektu piany w późniejszym użytkowaniu basenu.

W przypadku chęci wsparcia filtrowania środkami dedykowanymi, warto zapoznać się z produktami, które mają w sobie dużą zawartość witaminy C. Pomaga ona w ekspresowym tempie opanować zieloną wodę, a także wzmożoną aktywność zarodników glonów. Ponadto, w przypadku konkretnego producenta dobrze jest się przyjrzeć ewentualnym zamiennikom, które mogą być stosowane w posiadanym modelu pompy i filtra. Basen może być źródłem wielu radości i aktywności sportowej, która powinna być obecna w naszej codzienności. Trzeba jednak o niego odpowiednio dbać, zatem odpowiednie akcesoria do basenu to konieczność w przypadku gdy chcemy zachować basen w odpowiedniej kondycji.

Zobacz także

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj